avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Calomnie
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Calomnie

Buna seara.Am si eu o intrebare:O vecina a dat declaratie la politie ca banuieste ca eu si concubina mea consumam bauturi alcoolie frecvent,ceea ce nu este adevarat.Eu pot sa o dau in judecata pt.calomnie etc?
Cel mai recent răspuns: Mircea Cojocaru , utilizator 14:17, 9 Ianuarie 2020
În ce context a dat vecina această declarație?
Este asa zisa martora la o vecina(sint prietene)care ne-am certat.Si ea a raspindit zvonul ca eu si concubina mea consumam frecvent bauturi alcoolice.

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

În ce context a dat vecina această declarație?

Dacă vă asumați să treceți printr-un proces și dispuneți de resursele necesare, aveți dreptul de a o da în judecată. Dar vedeți că trebuie să faceți dovada că doamna aceea chiar a făcut acele afirmații.
Am dovada scisa de ea in procesul care l-am avut cu vecina la care ea sa pus martora.Inseamna ca ea ma acuzat direct ca,consum bauturi alcoolice.Cuvantul banuiesc inseamna ca ma acuzat.

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Dacă vă asumați să treceți printr-un proces și dispuneți de resursele necesare, aveți dreptul de a o da în judecată. Dar vedeți că trebuie să faceți dovada că doamna aceea chiar a făcut acele afirmații.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

intr-o astfel de situatie; se poate "angaja raspunderea delictuala''?? Manole Dumitru Manole Dumitru Itr-un inscris cu caracter public, sub semnatura privata si printr-o declaratie oficiala intr-o instanta, o persoana face afirmatii incriminatorii ca \"X ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii si ordinii publice - fapta nu exista daca e in spatiu privat? Raisa203 Raisa203 Buna ziua! Am o nelamurire.. Matusa mea are un conflict cu un vecin care, pe fondul consumului de bauturi alcoolice, ii jigneste/agreseaza verbal famlilia, ... (vezi toată discuția)
Incredintare copil - concubinaj raluca533 raluca533 Buna-ziua. Am nevoie de un sfat. Am un copil dintr-o relatie de concubinaj de 6 ani. Copilul are aproape 5 ani si l-am crescut eu impreuna cu mama mea in casa ... (vezi toată discuția)