Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Calomnie
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Calomnie

Buna seara.Am si eu o intrebare:O vecina a dat declaratie la politie ca banuieste ca eu si concubina mea consumam bauturi alcoolie frecvent,ceea ce nu este adevarat.Eu pot sa o dau in judecata pt.calomnie etc?
În ce context a dat vecina această declarație?
Este asa zisa martora la o vecina(sint prietene)care ne-am certat.Si ea a raspindit zvonul ca eu si concubina mea consumam frecvent bauturi alcoolice.

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

În ce context a dat vecina această declarație?

Dacă vă asumați să treceți printr-un proces și dispuneți de resursele necesare, aveți dreptul de a o da în judecată. Dar vedeți că trebuie să faceți dovada că doamna aceea chiar a făcut acele afirmații.
Am dovada scisa de ea in procesul care l-am avut cu vecina la care ea sa pus martora.Inseamna ca ea ma acuzat direct ca,consum bauturi alcoolice.Cuvantul banuiesc inseamna ca ma acuzat.

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Dacă vă asumați să treceți printr-un proces și dispuneți de resursele necesare, aveți dreptul de a o da în judecată. Dar vedeți că trebuie să faceți dovada că doamna aceea chiar a făcut acele afirmații.