Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dispozitii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dispozitii

Buna ziua! Dispozitiile date de primar cu cateva zile inainte de intrarea in vigoare a unei legi si care contin aspecte care in respectiva lege sunt schimbate, se abroga sau raman valabile?
Va multumesc anticipat!
Nu poate exista un conflict între o lege și o dispoziție a primarului (forța juridică a legii este superioară celei a unui simplu act administrativ). Dacă nu le modifică primarul, dispozițiile care conțin prevederi care contravin legii nou intrate în vigoare vor fi considerate abrogate în mod implicit.