avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Munca in folosul comunitatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Munca in folosul comunitatii

Am primit o instiintare de la procuror ca sunt obligat la 30 de zile de munca neremunerata in folosul comunitatii. Intrebarea mea este, cate ore inseamna o zi ? Tin sa mentionez ca a fost aplicata pentru renuntarea urmaririi penale.
Multumesc anticipat.(ma scuzati daca am gresit categoria).
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2020
MiculMic12, utilizator
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 22:17, 26 Ianuarie 2020
2 ore inseamna o zi, cel mai probabil o sa mergi vreo 15 zile
Ideea este ca am citit pe net si nu stiu sigur daca e asa. Am vazut un articol cum ca ar fi intre doua si patru ore. Oricum chiar daca o zi inseamna doua ore, eu am 30 de zile nu 15.

Lonapak a scris:

2 ore inseamna o zi, cel mai probabil o sa mergi vreo 15 zile

Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2020
MiculMic12, utilizator
Art 52 alin. 2 din Legea 253/2013: doua ore de activitate prestată efectiv echivalează cu o zi de muncă.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca în folosul comunității Manda codrin Manda codrin Buna ziua . Am primit de la parchet de executat 30 de zile de munca in folosul comunitatii . Nu mi s-a mentionat numarul de ore per zi Mentionez ca la ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu suspendare vasiledela4 vasiledela4 in cazul in care primesc o condamnare cu suspendare cum trebuie sa procedez care sint pasi de urmat daca primesc si munca in folosul comunitatii trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Munca neremunerata in folosul comunitatii AlbertCaf AlbertCaf Buna ziua! Conform art 52 din Legea 253/2013, doua ore de activitate prestata efectiv echivalează cu o zi de munca. Imi puteti spune, va rog, daca se pot ... (vezi toată discuția)