Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Munca in folosul comunitatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Munca in folosul comunitatii

Am primit o instiintare de la procuror ca sunt obligat la 30 de zile de munca neremunerata in folosul comunitatii. Intrebarea mea este, cate ore inseamna o zi ? Tin sa mentionez ca a fost aplicata pentru renuntarea urmaririi penale.
Multumesc anticipat.(ma scuzati daca am gresit categoria).
MiculMic12, utilizator
2 ore inseamna o zi, cel mai probabil o sa mergi vreo 15 zile
Ideea este ca am citit pe net si nu stiu sigur daca e asa. Am vazut un articol cum ca ar fi intre doua si patru ore. Oricum chiar daca o zi inseamna doua ore, eu am 30 de zile nu 15.

Lonapak a scris:

2 ore inseamna o zi, cel mai probabil o sa mergi vreo 15 zile

MiculMic12, utilizator
Art 52 alin. 2 din Legea 253/2013: doua ore de activitate prestată efectiv echivalează cu o zi de muncă.
~ Conținut șters la cerere ~