avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune nedezbatuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune nedezbatuta

Bunicul meu a murit in dec 1984.In urma decesului nu s-a făcut succesiunea.Daca între timp unul din cei 5 frați ai mamei,deja mort,a demolat casa care era pe un teren mai mare de 5000 m pătrați;întrebarea mea este acum dacă și cum se mai poate face succesiunea.
Pe lângă terenul intravilan exista și teren destul extravilan,pe care și l-au trecut in acte ca teren moștenit numai 2 doi dintre cei cinci copii ai defunctului.
Unul dintre ei in 2011 a vândut tot pământul aferent titlului de proprietate cu excepția celui care figura ca și moștenire,știind ca nu era făcută succesiunea.
Acum moștenitorii celor doi au pus in vânzare,poate chiar au vândut pământul pt care nu s-a făcut succesiune.
Menționez ca dintre cei cinci frați mai este in viața numai mama mea și o cumnata,restul nepoți.
Mama mea ,dar și verișorii mei vrea sa își revendice drepturile.Se mai poate?
Cel mai recent răspuns: m50maria , utilizator 14:55, 8 Februarie 2020
Vom vedea cum e legea f exact.Avocatii și judecătorii încă lucrează.
Hm, o sa vedem care sunt căile de atac.
Citiți foarte exact legea 18/1991.
Desigur, este dreptul dvs, daca aveti niste bani de cheltuit.
Mulțumesc frumos.O sa consult un avocat. E vb de orgoliu și bani se găsesc.
Fiecare lege are chichițele ei.Cred ca niciodată nu e prea târziu.Speranta moare ultima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Panici Doinita Panici Doinita In anul 2006 tatăl si unchiul meu au făcut succesiunea dupa bunica mea.A fost împărțit doar pământul extravilan in mod egal. Casa părintească cu ... (vezi toată discuția)
Partaj titlu de proprietate DA2011 DA2011 Buna ziua In 1988 am cumparat partea care ii revenea unchiului meu din mostenirea bunicilor mei(o casa la tara si terenul ... (vezi toată discuția)
Legea lupu mante23 mante23 Buna ziua, As avea o intrebare. Imediat dupa aparitia Legii Lupu, unchiul mamei mele a solicitat punerea in posesie pentru un teren intravilan+ casa bunicii ... (vezi toată discuția)