Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune nedezbatuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune nedezbatuta

Bunicul meu a murit in dec 1984.In urma decesului nu s-a făcut succesiunea.Daca între timp unul din cei 5 frați ai mamei,deja mort,a demolat casa care era pe un teren mai mare de 5000 m pătrați;întrebarea mea este acum dacă și cum se mai poate face succesiunea.
Pe lângă terenul intravilan exista și teren destul extravilan,pe care și l-au trecut in acte ca teren moștenit numai 2 doi dintre cei cinci copii ai defunctului.
Unul dintre ei in 2011 a vândut tot pământul aferent titlului de proprietate cu excepția celui care figura ca și moștenire,știind ca nu era făcută succesiunea.
Acum moștenitorii celor doi au pus in vânzare,poate chiar au vândut pământul pt care nu s-a făcut succesiune.
Menționez ca dintre cei cinci frați mai este in viața numai mama mea și o cumnata,restul nepoți.
Mama mea ,dar și verișorii mei vrea sa își revendice drepturile.Se mai poate?
Vom vedea cum e legea f exact.Avocatii și judecătorii încă lucrează.
Hm, o sa vedem care sunt căile de atac.
Citiți foarte exact legea 18/1991.
Desigur, este dreptul dvs, daca aveti niste bani de cheltuit.
Mulțumesc frumos.O sa consult un avocat. E vb de orgoliu și bani se găsesc.
Fiecare lege are chichițele ei.Cred ca niciodată nu e prea târziu.Speranta moare ultima.