Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass din dobanzi bancare -Declaratia unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass din dobanzi bancare -Declaratia unica

Cum se calculeaza CASS din dobanzi bancare ca sa pot vedea daca depasesc sau nu plafonul de 12 salarii minim brute ? Din dobanda neta cumulata a depozitelor (dobanda bruta scazand impozitul ) sau din dobanda bruta a lor? In codul fiscal se specifica din dobanda incasata,Multumesc anticipat
Nu e nici o noutate faptul ca o banca raporteaza la ANAF 2 coloane: una cu venitul brut din dobanda si alta cu impozitul retinut,Intrebarea mea la care nu am primit un raspuns clar era urmatoarea: eu cand fac calculul pentru anul precedent ca sa verific daca sunt sub plafonul de 12 salarii minim brute trebuie sa folosesc a) venitul brut sau b) (venitul brut minus impozitul retinut de banca) ? a) sau b) ? Codul fiscal zice "venitul incasat". Multumesc