Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... IF , II, CAS CASS 2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

IF , II, CAS CASS 2020

Buna ziua.
1.) O Intreprindere individuala noua impusa in sistem real daca in Declaratie unica estimeaza un venit sub plafon minim , poate sa apeleze la varianta cu plata CASS pe 6 luni si sa fite asigurat intreg anul_?
2.) Pentru II PFA IF impusa in sistem real CAS si CASS se refara la
- venit net deci dupa diferenta intre venituri impozabile si cheltuieli deductibile, sau
- incasari anuale, deci venit brut
3.) Intreprindere Familiala cu trei membrii 60%,30%si 10% ca IF depasaste salariul minim pe economie, dar separat nici unul dintre membrii , sunt obligati la plata CAS si CASS?
Va multumesc mult
tikuca, utilizator