Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... LEGE Nr. 196/2018 din 20 iulie 2018 privind ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

LEGE Nr. 196/2018 din 20 iulie 2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor.

Buna ziua. Am o intebare legata de aceasta lege. Cine sau ce autoritate este respunzatoare cu aplicarea de contravenții și sancțiuni prevazute la ART. 102 CAPITOLUL IX al acestei legi ?

Am un vecin care ma inunda constant datorita unei tevi de evacuare a apei menajere. Acesta a intervenit si a schimbat teava in regim propriu desi responsabilitatea tevii cade in grija asociatiei. Datorita lucrarilor proaste am infiltratii de apa de la acea teava. El refuza sa perminta vreo lurcrare in incinta apartamentului sau mai ales ca a mascat acea teava intr-un gheu. Am apartamentul asigurat dar deja sunt la a 4-a interventie de remediere. Asociatia e dispusa sa schimbe doar teava si a incercat sa medieze situatia dar proprietarul vinovat are o ura pe asocitie fiindca a fost nevoit sa isi repare acoperisul pe propria cheltuiala.
Nu vreau sa pierd timp cu actionarea sa in judecata si ma gandesc ca daca ar fi avertizat sau amendat cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei conform legii in cauza ar fi totusi dispusa sa sparga si la el gheul pentru solutionare.

Va multumesc.
Faceti orice demers considerati.
Insistati insa ca asociatia sa se implice in mod activ ca sa nu raspunda juridic.
Va multumesc de raspuns. Dar care autoritate ar fi resposabila cu aplicarea sanctiunilor din LEGE Nr. 196/2018 ?
Mergeti la primarie si va indruma ei.
Ati depus cereri la asociatie si aveti dovezi?
Da fiindca am cerut de la asocitai de proprietari proces verbal de constatare si am deschis dosar de dauna la asigurator, doar ca dauna fiind sub 1000 de lei acestia nu se vor osteni sa isi recupereze paguba si in cazul in care sunt iar inundat, asiguratorul mi-a transmis sa il actionez in judecat. Prin urmare vreau sa fie amendat sau macar avertizat cu amendare pentru a lua un pic de atitudine.
Scrie chiar la art. 102 cine sunt autoritatile carora trebuie sa va adresati. Cititi acel articol pina la capat.