Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recursul in NCPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recursul in NCPC

Dacă reclamanta a introdus recursul conform art. 488 NCPC, dar nu a invocat nici un aliniat din art. 488, se poate solicita respingerea recursului introdus de reclamantă?
Era obligată reclamanta să menționeze aliniatul din art 488 NCPC pe care s-a bazat, sau e bine și doar așa cum a facut ca a invocat recursul în casatie , invocând art. 488 NCPC fara sa indice si aliniatul din art. 488 NCPC.

Aurel Fleancu a scris:

Recursul trebuie motivat in drept.
Nu este suficienta motivarea in fapt.

Decizia 462/2014 CCR

Admite excepția de neconstituționalitate ....... art. 486 alin. (3) cu referire la mențiunile care decurg din obligativitatea formulării și susținerii cererii de recurs prin avocat sunt neconstituționale.

In intregime, Decizia 462/2014 a CCR spune in felul urmator:

Admite excepția de neconstituționalitate ridicată de Ion Trebuian, Onoriu Stoian și Dimitrie Crivinanțu în dosarele nr. 2.270/115/2013, nr. 5.103/108/2013 și nr. 5.582/30/2013 ale Curții de Apel Timișoara - Secția contencios administrativ și fiscal, de Gheorghe Ibriș în Dosarul nr. 4.906/118/2013 al Curții de Apel Constanța - Secția a II-a civilă, de contencios administrativ și fiscal și de Mihai Chițu în Dosarul nr. 4.576/86/2013 al Curții de Apel Suceava - Secția a II-a civilă, de contencios administrativ și fiscal și constată că dispozițiile din Codul de procedură civilă cuprinse în art. 13 alin. (2) teza a doua, art. 83 alin. (3), precum și în art. 486 alin. (3) cu referire la mențiunile care decurg din obligativitatea formulării și susținerii cererii de recurs prin avocat sunt neconstituționale.

Cu alte cuvinte, inainte recursul trebuia redactat prin avocat sub sanctiunea nulitatii (art. 83, al. 3 cpc), insa CCR a statuat ca exercitarea recursului nu mai este obligatoriu prin avocat, si in continuare, eliminand sintagma ,,prin avocat'',decizia CCR 462/2014 capata intelesul urmator:

Admite excepția de neconstituționalitate art. 486 alin. (3) cu referire la mențiunile care decurg din obligativitatea formulării și susținerii cererii de recurs sunt neconstituționale.
Narcisa_, utilizator
Raspunsul dvs chiar nu are nici o legatura cu intrebarea .

Narcisa_ a scris:

Aurel Fleancu a scris:

Recursul trebuie motivat in drept.
Nu este suficienta motivarea in fapt.

Decizia 462/2014 CCR

Admite excepția de neconstituționalitate ....... art. 486 alin. (3) cu referire la mențiunile care decurg din obligativitatea formulării și susținerii cererii de recurs prin avocat sunt neconstituționale.

In intregime, Decizia 462/2014 a CCR spune in felul urmator:

Admite excepția de neconstituționalitate ridicată de Ion Trebuian, Onoriu Stoian și Dimitrie Crivinanțu în dosarele nr. 2.270/115/2013, nr. 5.103/108/2013 și nr. 5.582/30/2013 ale Curții de Apel Timișoara - Secția contencios administrativ și fiscal, de Gheorghe Ibriș în Dosarul nr. 4.906/118/2013 al Curții de Apel Constanța - Secția a II-a civilă, de contencios administrativ și fiscal și de Mihai Chițu în Dosarul nr. 4.576/86/2013 al Curții de Apel Suceava - Secția a II-a civilă, de contencios administrativ și fiscal și constată că dispozițiile din Codul de procedură civilă cuprinse în art. 13 alin. (2) teza a doua, art. 83 alin. (3), precum și în art. 486 alin. (3) cu referire la mențiunile care decurg din obligativitatea formulării și susținerii cererii de recurs prin avocat sunt neconstituționale.

Cu alte cuvinte, inainte recursul trebuia redactat prin avocat sub sanctiunea nulitatii (art. 83, al. 3 cpc), insa CCR a statuat ca exercitarea recursului nu mai este obligatoriu prin avocat, si in continuare, eliminand sintagma ,,prin avocat'',decizia CCR 462/2014 capata intelesul urmator:

Admite excepția de neconstituționalitate art. 486 alin. (3) cu referire la mențiunile care decurg din obligativitatea formulării și susținerii cererii de recurs sunt neconstituționale.