Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prestari servicii de consultanta in constructii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prestari servicii de consultanta in constructii

Buna ziua,
Este neaparat nevoie de un contract de colaborare pentru plata unei facturi de prestari servicii de consultanta in constructii?
Buna ziua,
Am gasit aceasta discutie legata de consultanta si as avea si eu una. Sper ca e in regula sa postez aici.
Daca eu sunt angajat ca si consultant pe un proiect X, care are un Antreprenor Y si un Proiectant Z. Daca proiectantul Z are nevoie de mine pentru un alt proiect pot sa colaborez cu el?
In speranta ca am explicat corect va multumesc!!!
ghoancea, utilizator
Trebuia sa deschideti o discutie separata.
Trebuie sa incheiati un contract de prestari servicii cu proiectantul Z si sa detineti o firma inregistrata la Registrul comertului prin care sa emiteti facturi in baza contractului. Activitatea firmei trebuie declarata la ANAF.
Atentie sa nu fie vorba de conflicte de interese si ma refer la proiecte.
As fi vrut sa imi definesc notiunea de conflict de interese. Cand este conflict si cand nu?
Multumesc de raspuns!!!

___

ghoancea, utilizator
Referindu-ne la cazul pe care il prezentati, daca lucrati la proiectul X si proiectantul Z va incredinteaza un proiect concurent la proiectul X poate fi vorba de conflict de interese.