Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reziliere contract de inchiriere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reziliere contract de inchiriere

Bună ziua,
Precizez ca sunt chiriaș și as dori rezilierea contractului înainte de termen deoarece proprietarul refuza sa repare mașina de spălat pe motiv ca nu s-a stricat din vina lui. Precizez ca mașina de spălat este foarte veche 12 ani și noi stam în chirie de 2 luni. Am achitat și o garanție de 300 de euro care refuza sa o returneze. Contractul nu este înregistrat la finanțe. Ce as putea face. Va mulțumesc pt timpul dumneavoastră.
Nu mai exista obligativitatea înregistrării contractului la ANAF ci doar obligatia de a declara veniturile realizate în vederea impozitării.Studiati cu atentie contractul cititi clauzele acestuia și o sa va lămuriți care sunt motivele pt rezilierea unilaterală etc.
Fiți amabil domnul avocat, în cazul asta eu pierd garanția dacă proprietarul mi a spus verbal dorința ca eu sa părăsesc imobilul însă nu mi a dat preaviz. Eu i am trimis astăzi preaviz de încetare a contractului cu 30 de zile înainte, conform contractului. Mulțumesc mult.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu mai exista obligativitatea înregistrării contractului la ANAF ci doar obligatia de a declara veniturile realizate în vederea impozitării.Studiati cu atentie contractul cititi clauzele acestuia și o sa va lămuriți care sunt motivele pt rezilierea unilaterală etc.