avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reziliere contract de inchiriere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reziliere contract de inchiriere

Bună ziua,
Precizez ca sunt chiriaș și as dori rezilierea contractului înainte de termen deoarece proprietarul refuza sa repare mașina de spălat pe motiv ca nu s-a stricat din vina lui. Precizez ca mașina de spălat este foarte veche 12 ani și noi stam în chirie de 2 luni. Am achitat și o garanție de 300 de euro care refuza sa o returneze. Contractul nu este înregistrat la finanțe. Ce as putea face. Va mulțumesc pt timpul dumneavoastră.
Cel mai recent răspuns: Tiberiu. T , utilizator 15:32, 28 Februarie 2020
Nu mai exista obligativitatea înregistrării contractului la ANAF ci doar obligatia de a declara veniturile realizate în vederea impozitării.Studiati cu atentie contractul cititi clauzele acestuia și o sa va lămuriți care sunt motivele pt rezilierea unilaterală etc.
Fiți amabil domnul avocat, în cazul asta eu pierd garanția dacă proprietarul mi a spus verbal dorința ca eu sa părăsesc imobilul însă nu mi a dat preaviz. Eu i am trimis astăzi preaviz de încetare a contractului cu 30 de zile înainte, conform contractului. Mulțumesc mult.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu mai exista obligativitatea înregistrării contractului la ANAF ci doar obligatia de a declara veniturile realizate în vederea impozitării.Studiati cu atentie contractul cititi clauzele acestuia și o sa va lămuriți care sunt motivele pt rezilierea unilaterală etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietarul refuză restituirea garanției AsterrOdd AsterrOdd Bună ziua. Vă rog să mă ajutați cu o îndrumare, ce anume pot face și dacă pot face ceva în situația în care mă aflu. Din păcate am fost ... (vezi toată discuția)
Reziliere unilaterala contract inchiriere - proprietar abuziv Cosmin_Andrei Cosmin_Andrei Buna ziua. Am o intrebare privind un contract de inchiriere pe o durata de un an, efectuat in luna septembrie a anului trecut. La Rezilierea contractului este ... (vezi toată discuția)
a cui este obligatia sa repare masina de spalat atunci cand stai in chirie ? aaa21 aaa21 Buna seara, Stau in chirie de aproximativ opt luni. Cand m-am mutat, proprietara mi-a spus ca cea care a stat inainte a avut probleme cu masina de spalat ... (vezi toată discuția)