Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgent - verificare vechime și cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgent - verificare vechime și cim

Vreau sa vad cati ani am vechime in câmpul muncii?!.
Vreau sa stiu daca la actualul loc de munca lucrez cu contract de munca legal?.
Manuela Rășină, administrator
Mergeți la Casa de Pensii și cereți aceste informații, care vi se elibează pe loc, în baza unei cereri tip și a copiei după C.I. (perioada cuprinsă în documentul informativ va fi cuprinsă între aprilie 2001 și până în prezent). Pentru perioada anterioară lunii aprilie 2001, dovada vechimii se face cu carnetul de muncă și adeverințe de vechime eliberate de angajatori (iar dacă ați lucrat în mediul privat, acele adeverințe și înscrieri în carnetele de muncă trebuie certificate de I.T.M.) Dacă în prezent, veți constata că în acel desfășurător nu vă regăsiți anumite perioade lucrate, sesizați I.T.M. De la actualul loc de muncă puteți solicita să vi se elibereze un extras din REVISL (Registrul electronic de înregistrare a contractelor individuale de muncă - cel care a înlocuit carnetele de muncă).
1. Nicio institutie din stat nu va poate spune exact cati ani de vechime aveti.

2. Ati semnat c.i.m. la actualul loc de munca?