Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara - continuitate studii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara - continuitate studii

Buna ziua ,
Primesc pensie de intretinere de la tatal meu , varsta mea fiind de 24 de ani. Am continuat studiile superioare imediat dupa absolvirea liceului. Am fost 3 ani la o facultate , fara intrerupere dar am abandonat-o in anul 3 aparand in prezent ca exmatriculata deoarece am decis ca nu era ce-mi doream. Am incheiat ciclul 2015-2018 acolo cu situatia prezentata anterior si m-am inscris in anul universitar 2019-2020 la o alta facultate. As dori sa stiu daca in situatia aceasta mai pot beneficia de pensie alimentara.
Multumesc anticipat !
Da, aveti dreptul sa primiti inca 2 ani, pana la 26 de ani, daca cursurile sunt de zi si nu realizati venituri cat sa va puteti intretine.