Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotărâria nr.1364/2001
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotărâria nr.1364/2001

În anexa nr.6 la normele metodologice de aplicare a Hotărâri nr.1364/2001 _ Lista proprietarilor şi destinaţia spaţiilor din clădire la punctul C_ Cota-parte indiviză din proprietatea se trece toată suprafața utilă inclusiv balcoanele_ loje?
Fiecare proprietare va avea in titlul de proprietatea al apartamentului sau -cota parte indiviza.
Aceasta este stabilita conform art. 3 lit. e) din legea asociatiilor de proprietari, prin raportul dintre suprafata unui apartament si totalul suprafetelor apartamentelor din condominiu
in actul de vanzare cumparare, alaturi de suprafata apartamentului achizitionat, suprafata de teren ce revine acestuia, apare si cota parte indiviza
Cota iniviza/cota parte din proprietatea comuna este reprezentata de cota de proprietate din proprietatea comuca ce revine fiecarei proprietati in parte indiferent de destinatia proprietatii.
Exista situatii cand cotele parti nu sunt inscrise in actele de proprietate si atunci acestea se calculeaza pentru fiecare apartament in parte, fiind definita de raportul dintre suprafata locativa a fiecarui apartament si totalul suprafetelor locative ale tuturor apartamentelor din imobil.
Suprafetele comune indivize sunt: uscatorul, casa scarii, spalatoria, subsolul, acoperisul (terasa) blocului, etajul tehnic, usa de la intrarea in bloc, peretii exteriori ai blocului, etc.
Cristina,
Indiferent de unde te-ai inspirat, in notiunea de cota-parte-indiviza a unei locuintei, nu au ce cauta logiile si balcoanele.
Ca sa intelegi:
- o locuinta este caracterizata prin suprafata totala, in care "intra" absolut toate suprafetele din casa respectiva (deci inclusiv logiile si balcoanele);
- suprafata utila, deriva din suprafata totala din care se scad suprafetele logiilor si a balcoanelor, suprafetele care reprezinta pragurile usilor, suprafetele pe care sunt amplasate sobele (daca este cazul);

Daca discutam despre cota-parte indiviza de proprietate - calculul acesteia:
1. Se aduna suprafetele utile ale tuturor locuintelor din blocul / scara la care se doreste a se determina aceasta notiune - cota-parte indiviza (cpi);
2. Suprafata utila a unei locuinte este raportul dintre suprafata utila a locuintei respective, impartit la suprafata utila totala (1) x 100 (astfel rezultatul rezula in procente).
Daca mai sunt neclaritati, putem discuta.
Succes!