avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lege neintrata in vigoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lege neintrata in vigoare

hi,

am si eu o nelamurire. Am dat peste o hotarare pronuntata in recurs in anul acesta candva prin martie in care am gasit un lucru ciudat; Un judecator a pronuntat o hotarare in baza unei legi care era inca in stare de proiect si a fost adoptata la vreo doua luni dupa pronuntarea hotararii in cauza. Ba mai mult judecatorul isi motiveaza hotararea in mod expres pe acea lege/articol care inca nu a fost nici macar adoptata la momentul respectiv(sa inteleaga cineva asta#-o)

As dori si eu sa stiu in cazul asta ce ce cale de atac poti exercita impotriva unei astfel de hotarari. Sau ce poti face pentru a obtine modificarea acesteia. nu de alta dar as vrea sa stiu si opinia altora.

multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:37, 16 Decembrie 2009
Cam batem apa in piua cata vreme nu stim daca hotararea era intemeiata in drept pe un text care nu avea valoare normativa sau daca judecatorul a avut in vedere si proiectul respectiv (ceea ce nu-i deloc o crima) la adoptarea si motivarea hotararii. In prima ipoteza, daca si numai daca judecatorul este sanctionat disciplinar in legatura cu solutionarea acestei cauze se poate cere ulterior revizuirea hotararii. Eu inca n-am vazut asa ceva, dar poate ca se mai intampla si minuni.
Buna ziua !
Eu, imi cer scuze de neincrederea acordata, dar chiar nu cred pana nu vad !!! :belay:
Cu stima !
u.b.i.k. a scris:

Cam batem apa in piua cata vreme nu stim daca hotararea era intemeiata in drept pe un text care nu avea valoare normativa sau daca judecatorul a avut in vedere si proiectul respectiv (ceea ce nu-i deloc o crima) la adoptarea si motivarea hotararii. In prima ipoteza, daca si numai daca judecatorul este sanctionat disciplinar in legatura cu solutionarea acestei cauze se poate cere ulterior revizuirea hotararii. Eu inca n-am vazut asa ceva, dar poate ca se mai intampla si minuni.



Ideea de baza este cea sus expusa.=D>

Cat priveste revizuirea situatiile pot fi ceva mai complicate dar cai legale se pot gasi.
APEL SAU RECURS. CNTESTATIE IN ANULLARE..EVENTUAL :))))) IN PLUS JUDECATORUL ESTE OBLIBAT SA SOLUTIONEZE, pentru a nu fi acuzat de denegare de dreptate (asta-i ipoteza cea mai negativa, desi ma indoiesc)
Ultima modificare: Miercuri, 16 Decembrie 2009
ContSters63637, utilizator
Nu am inteles daca e vorba despre un proces penal sau civil, dar oricum daca nu se mai pot exercita caile ordinare de atac se poate formula cerere de revizuire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sa intelegem mai bine legea si procedura legala! Just-drept Just-drept A) = Art.52, alin.3 din Constitutia Romaniei, spune: Statul răspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate prin erorile judiciare. Răspunderea statului ... (vezi toată discuția)
O noua actiune? handsu handsu Respingerea aplicarii legilor a caror constitutionalitate a fost stabilita de Curtea Constitutionala , char la recurs , constituie depasirea/neindeplinirea ... (vezi toată discuția)
Actiune civila abuz in serviciu aidu aidu Vreau sa chem in instanta judecatoarea, deoarece prin deciziile ei ilegale mi-a cauzat prejudiciu intr-un dosar. Urmeaza sa ii cer daune materiale toti banii ... (vezi toată discuția)