Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lege neintrata in vigoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lege neintrata in vigoare

hi,

am si eu o nelamurire. Am dat peste o hotarare pronuntata in recurs in anul acesta candva prin martie in care am gasit un lucru ciudat; Un judecator a pronuntat o hotarare in baza unei legi care era inca in stare de proiect si a fost adoptata la vreo doua luni dupa pronuntarea hotararii in cauza. Ba mai mult judecatorul isi motiveaza hotararea in mod expres pe acea lege/articol care inca nu a fost nici macar adoptata la momentul respectiv(sa inteleaga cineva asta#-o)

As dori si eu sa stiu in cazul asta ce ce cale de atac poti exercita impotriva unei astfel de hotarari. Sau ce poti face pentru a obtine modificarea acesteia. nu de alta dar as vrea sa stiu si opinia altora.

multumesc
Cam batem apa in piua cata vreme nu stim daca hotararea era intemeiata in drept pe un text care nu avea valoare normativa sau daca judecatorul a avut in vedere si proiectul respectiv (ceea ce nu-i deloc o crima) la adoptarea si motivarea hotararii. In prima ipoteza, daca si numai daca judecatorul este sanctionat disciplinar in legatura cu solutionarea acestei cauze se poate cere ulterior revizuirea hotararii. Eu inca n-am vazut asa ceva, dar poate ca se mai intampla si minuni.
Buna ziua !
Eu, imi cer scuze de neincrederea acordata, dar chiar nu cred pana nu vad !!! :belay:
Cu stima !
u.b.i.k. a scris:

Cam batem apa in piua cata vreme nu stim daca hotararea era intemeiata in drept pe un text care nu avea valoare normativa sau daca judecatorul a avut in vedere si proiectul respectiv (ceea ce nu-i deloc o crima) la adoptarea si motivarea hotararii. In prima ipoteza, daca si numai daca judecatorul este sanctionat disciplinar in legatura cu solutionarea acestei cauze se poate cere ulterior revizuirea hotararii. Eu inca n-am vazut asa ceva, dar poate ca se mai intampla si minuni.

Ideea de baza este cea sus expusa.=D>

Cat priveste revizuirea situatiile pot fi ceva mai complicate dar cai legale se pot gasi.
APEL SAU RECURS. CNTESTATIE IN ANULLARE..EVENTUAL :))))) IN PLUS JUDECATORUL ESTE OBLIBAT SA SOLUTIONEZE, pentru a nu fi acuzat de denegare de dreptate (asta-i ipoteza cea mai negativa, desi ma indoiesc)
ContSters63637, utilizator
Nu am inteles daca e vorba despre un proces penal sau civil, dar oricum daca nu se mai pot exercita caile ordinare de atac se poate formula cerere de revizuire.