Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația de șomaj tehnic în timpul stării de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația de șomaj tehnic în timpul stării de urgență

De ce indemnizație beneficiază o persoană care are un salariu de 10000 lei pe luna pentru perioada stării de urgență în șomaj tehnic?
4387 lei net ...
[ link extern ]
Nu înțeleg din ce este compusă această sumă, nu este cel mult 75% din salariu mediu brut?
salariu ; 10000 lei

indemnizatia = 10000 x 75% = 7500 lei brut

Contributie pensii = 1 875
Contributie sanatate = 750
Impozit = 488

Net = 4387 lei

Statul deconteaza cel mult 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020. ... adica, 4072 lei
Angajatorul are vreo obligație de a asigura 75% din salariu, plătind din fonduri proprii diferența conform convenție 95 /1949?
Este obligatia angajatorului .. art.40 alin.2 lit.c C.mun.