avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Am voie să plec?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Am voie să plec?

Am 63 ani, și un fost coleg mă cheamă intr-o altă localitate, la aprox. 20 km, să-i repar tractorul Având în considerare ,,starea de urgență", am voie să plec?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveți PFA sau doar mergeti să ajutați un prieten?
- NU am PFA. - multumesc!

Alexandra Dogaru a scris:

Aveți PFA sau doar mergeti să ajutați un prieten?

- NU am PFA.

Alexandra Dogaru a scris:

Aveți PFA sau doar mergeti să ajutați un prieten?A.A

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit dispozițiilor art. 1 din ORDONANȚA MILITARĂ nr. 3 din 24.03.2020 (aplicabile persoanelor care nu au împlinit vârsta de 65 de ani), este interzisă circulația tuturor persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei, cu următoarele excepţii:
• deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuinţă/gospodărie şi locul/locurile de desfăşurare a activităţii profesionale şi înapoi;
• deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesităţile de bază ale persoanelor şi animalelor de companie/domestice, precum şi bunuri necesare desfăşurării activităţii profesionale;
• deplasarea pentru asistenţă medicală care nu poate fi amânată şi nici realizată de la distanţă;
• deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/însoţirea copilului, asistenţa persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilităţi ori deces ai unui membru de familie;
• deplasările scurte, în apropierea locuinţei/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activităţi sportive de echipă), cât şi pentru nevoile animalelor de companie/domestice;
• deplasarea în scopul donării de sânge, la centrele de transfuzie sanguină;
• deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;
• deplasarea pentru realizarea de activităţi agricole;
• deplasarea producătorilor agricoli pentru comercializarea de produse agroalimentare.

Având în vedere faptul că, dumneavoastră nu aveți PFA indicat ar fi să nu părăsiți locuința/ gospodăria decât în cazurile enumerate mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deplasare la o alta proprietare CatalinIonut1996 CatalinIonut1996 Buna ziua! Este legală deplasarea de la oras la tara pe o distanță de cca 50 de km? Detin acolo o casa la care nu am mai fost de 2 luni si as vrea sa merg ... (vezi toată discuția)
Contraventie - ordonanta de urgenta covid-19 Stefan_92 Stefan_92 Buna ziua. Pe data de 28 Martie, in jurul orei 2 noaptea, eu si cu un prieten am iesit sa ne plimbam intr-o locatie aflata la 5 minute distanta de locuintele ... (vezi toată discuția)
Locuita diferita de domicilui Alex.duu Alex.duu Buna ziua, Eu locuiesc impreuna cu sotia la socrii intr-o alta localitate fata de cea de domiciliu din buletin. Daca vreu sa ma deplasez de unde locuiesc in ... (vezi toată discuția)