Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare după pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare după pensionare

Am ieșit la pensie.Nu știu dacă întreprinderea privată la care lucrez a primit decizia de pensionare de la Casa de Pensii,dar lucrez în continuare de aproape doi ani...Nu am fost chemat să semnez un nou contract de muncă,dar am semnat un act adițional,la fel ca ceilalți colegi ,care nu sunt pensionari...Mă întreb:mi s-a făcut un nou contract,fără să fiu informat?Dacă nu,pe ce bază lucrez eu în continuare?La negru? Mulțumesc mult!
Trifan Marcel, utilizator
Buna ziua
Ce contine acel act aditional?
Conține o mărire de salariu negociată cu sindicatul cu câteva luni în urmă și de care au beneficiat toți ceilalți salariați.

Florin Cioca a scris:

Buna ziua
Ce contine acel act aditional?

Daca nu vi s-a facut un nou c.i.m., atunci lucrati in baza aceluiasi c.i.m.
Buna ziua,
Conform art 56 alin. (1) lit. c) din Codul Muncii contractul indiv de munca inceteaza de drept "la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare".
Daca ati implinit varsta de pensionare acum 2 ani, inseamna ca acel CIM a incetat atunci, prin implinirea de catre dvs a varstei de pensionare. Nu puteati continua activitatea in baza aceluiasi contract.
Ar trebui sa discutati putin cu cei de la resurse umane.
Da,dar ei spun las-o așa...E legal?Cine încalcă legea?!

Florin Cioca a scris:

Buna ziua,
Conform art 56 alin. (1) lit. c) din Codul Muncii contractul indiv de munca inceteaza de drept "la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare".
Daca ati implinit varsta de pensionare acum 2 ani, inseamna ca acel CIM a incetat atunci, prin implinirea de catre dvs a varstei de pensionare. Nu puteati continua activitatea in baza aceluiasi contract.
Ar trebui sa discutati putin cu cei de la resurse umane.