avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua,am un salariat pe care doresc sa il dau in somaj normal,trebuie sa il bag in preaviz de maine 07.04.2020( ar fi 20 de zile pana in data de 07.05.2020) insa el are contract pe perioada determinata pana in data de 01.05.2020.Pot sa ii prelungesc contractul pana se termina preavizul apoi sa ii incetez cu art.65?
Cel mai recent răspuns: suciugeorgeta , utilizator 18:11, 6 Aprilie 2020
Somajul normal presupune minim 20 de zile lucratoare de preaviz .

Puteti prelungi durata c.i.m. , dar acesta va inceta de drept la data expirarii si nu ca urmare a expirarii perioadei de preaviz.
Vreau sa ii prelungesc intre 01.05.2020 si 01.06.2020 pentru ca sfarsitul perioadei de preaziv este in 07.05.2020 apoi fac incetare cu art. 65
Asa este corect.
Ultima modificare: Luni, 6 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un ajutor urgent va rog! saftmiki saftmiki Daca am o persoana angajata pe perioada determinata, iar la data de 31.12.2010 ii inceteaza contractul de drept cf art 56, j pot sa ii desfac acum contractul ... (vezi toată discuția)
Concediu medical in preaviz SANTIER SANTIER Buna ziua! Angajatorul a somat pe X ca ii desfiinteaza postul in 1 luna, cu preaviz de 20 de zile lucratoare pe motiv de reorganizare. Daca X primeste ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am contract de munca la mai multe fire, de la care ... OLIVIA_L OLIVIA_L Buna ziua! Am contract de munca la mai multe fire, de la care primesc preaviz de concediere cu aceasi data. La una dintre ele CIM e pe perioada determinata, ... (vezi toată discuția)