Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua,am un salariat pe care doresc sa il dau in somaj normal,trebuie sa il bag in preaviz de maine 07.04.2020( ar fi 20 de zile pana in data de 07.05.2020) insa el are contract pe perioada determinata pana in data de 01.05.2020.Pot sa ii prelungesc contractul pana se termina preavizul apoi sa ii incetez cu art.65?
Somajul normal presupune minim 20 de zile lucratoare de preaviz .

Puteti prelungi durata c.i.m. , dar acesta va inceta de drept la data expirarii si nu ca urmare a expirarii perioadei de preaviz.
Vreau sa ii prelungesc intre 01.05.2020 si 01.06.2020 pentru ca sfarsitul perioadei de preaziv este in 07.05.2020 apoi fac incetare cu art. 65
Asa este corect.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!