Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarbatorile legale dublate si plata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarbatorile legale dublate si plata salariului

Prin Legea 37/2020 s-a instituit ca sarbatorile legale de Vinerea Mare, Paste si Rusalii dublate in cazul cultului religios crestin vor fi recuperate in cazul in care un angajat isi ia liber atât la datele stabilite pentru cultul religios legal, creştin, de care aparţine, cât şi pentru alt cult creştin.

Dar in cazul in care un angajat de cult de exemplu catolic, lucreaza de Pastele ortodox, isi ia liber de Pastele catolic, cum va fi platit pentru zilele in care a lucrat de Paste ortodox, cu salariu normal sau cu un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate în programul normal de lucru, conform art 142 (2)?, fara a fi nevoit sa lucreze conform art 141 - Prevederile art. 139 nu se aplică în locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii.

Dar in cazul in care se aplica prevederile art. 141?

Multumesc!
Oana.Musceleanu, utilizator