Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiu comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiu comun

Intr-un bloc nou, proprietarul de la ultimul etaj a incuiat terasa de pe bloc, restrictionand accesul tuturor la acel spatiu comun, el fiind singurul care il foloseste momentan in scop personal. De asemenea a montat o camera de supraveghere si a pus dulapuri pt depozitare pe casa scarii in dreptul usii lui fara acordul celorlalti coproprietari. Din cate am inteles aceste lucruri nu sunt permise de legislatia in vigoare dar nu gasesc textul de lege nr, an, articol. Puteti sa ma lamuriti va rog? Multumesc!
in legea 196/2018 gasiti detaliile privind spatiul comun si depozitarea pe spatiile comune

somatie de la asociatie sa regleze aceste lucruri cu termen...iar dupa termen deblocati terasa si ii aruncati catrafusele la gunoi
Legea 196/2018 prevede concret modalitatea de schimbare destinatie parte comuna
Vecinul nu are competenta sa dispuna utilizarea exclusiva a partii comune
Legal schimbarea destinatiei partii comune se poate realiza numai cu acordul tuturor proprietarilor acordul asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta