avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Jumătate din minimul amenzii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Jumătate din minimul amenzii

Buna ziua,

Daca am luat amenda 5000 lei pentru nerespectarea ordonanțelor militare, in 15 zile nu pot achita 1000 lei conform legii de achitare la jumătate din minimul amenzii? Polițistul a trecut 2500 lei.

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: codrutz2007 , utilizator 12:01, 19 Aprilie 2020
Nu, veti plati 2500 de lei, adica jumatate din cata amenda ati luat.

Art. 291. -
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului- verbal, jumătate din cuantumul amenzii aplicate de agentul constatator pentru contravențiile prevăzute la art. 28.

[ link extern ]

Nici nu era logic sa fie altfel, nu ar mai fi avut impact amenzile daca agentul ar fi dat amenda de 20 mii si s-ar fi platit 1000.
Ultima modificare: Duminică, 19 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator
Da asa este jumatate din suma ,pe starea de urgenta . legea la care va referiti este 203/2018 art.28 ,pt plata minima .
Ultima modificare: Duminică, 19 Aprilie 2020
codrutz2007, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! amenda primită conform legii 50/1991 poate fi plătită ... Suzy88 Suzy88 Buna ziua! Amenda primită conform legii 50/1991 poate fi plătită în 15 zile? Adică se aplica legea 203/2018? Conform art. 28 alin. (1) din O.G. nr. ... (vezi toată discuția)
Posibilitatea achitării a jumătate din minimul contravenției mariusbunga mariusbunga Noua lege 203/2018 care modifica Ordonanța 2 privind contravențiile prevede posibilitatea achitării a jumătate din minimul amenzii! Întrebarea e: ... (vezi toată discuția)
Amendă D.D.B D.D.B Buna ziua, din nou! Mă confrunt cu o problema și înainte de a-mi asuma orice, vreau sa vad unde să mă incadrez. In ceea ce privește o amendă, știu că ... (vezi toată discuția)