Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Jumătate din minimul amenzii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Jumătate din minimul amenzii

Buna ziua,

Daca am luat amenda 5000 lei pentru nerespectarea ordonanțelor militare, in 15 zile nu pot achita 1000 lei conform legii de achitare la jumătate din minimul amenzii? Polițistul a trecut 2500 lei.

Mulțumesc
Nu, veti plati 2500 de lei, adica jumatate din cata amenda ati luat.

Art. 291. -
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului- verbal, jumătate din cuantumul amenzii aplicate de agentul constatator pentru contravențiile prevăzute la art. 28.

[ link extern ]

Nici nu era logic sa fie altfel, nu ar mai fi avut impact amenzile daca agentul ar fi dat amenda de 20 mii si s-ar fi platit 1000.
gi-jane2, moderator
Da asa este jumatate din suma ,pe starea de urgenta . legea la care va referiti este 203/2018 art.28 ,pt plata minima .
codrutz2007, utilizator