Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Amenda covid
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Amenda covid

Dacă am fost prins de poliție și nu mi-au dat nimic să semnez poate să imi vină amenda acasă? Pentru covid
Cosmin@, utilizator
E vorba de 15 zile calendaristice. Jumatate din minimul amenzii.
Suma care trebuie platita ar trebui sa fie scrisa in PV de contraventie. Sau puteti deduce jumatate din minim, pe baza articolului pentru care ati fost sanctionat. Cititi art. 66 :
[ link extern ]
Multumesc pt raspuns. Asta inseamna ca nu sunt updatate procesele verbale? Sau inteleg eu gresit din textul PV-ului?
Organul constatator a zis ca jumate din minimul amenzii se poate plati in 15 zile iar in PV scrie "Contravenientul poate achita in termen de cel mult 48h de la data incheierii prezentului proces-verbal, sau, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazuta de actul normativ, adica 250 lei." Iar daca ar fi sa platesc astazi, as plati 250 lei?

O zi excelenta!
Posibil sa fie formulare vechi. Inseamna ca minimul amenzii e 500 RON si aveti de platit 250 RON.