Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protejare venituri in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protejare venituri in caz de divort

Buna seara,
As dori sa ma informez care sunt modalitatile de a-mi proteja veniturile in caz de divort. Mentionez ca am 3 locuri de munca, iar sotul meu a cheltuit veniturile sale in cvasitotalitate pe ascuns in ultimii 7 ani prin diferite scheme. Cum pot sa imi protejez veniturile in eventualitatea unui divort? Cu atat mai mult ca este si un copil de 11 ani implicat.
Va multumesc
La momentul partajului, solicitați instanței de judecată să constate că dvs ați avut o contribuție mai mare la dobândirea bunurilor comune, indicând procentele pe care le considerați.
Buna ziua,

La partajare , instanta de judecata poate determina cote diferentiate de contributie, rasturnand prezumtia de contributie egala, a sotilor, la dobandirea de bunuri comune.

Instanta de judecata are in vedere sumele de bani avansate la plata pretului, sumele de bani investite pentru a efectua anumite acte de amenajare asupra bunului, actele de administrare efectuate, situatia locativa a partilor, principiul posesiei efective.

In probatiune, uzati de proba testimoniala, inscrisuri, proba cu interogatoriul, proba cu expertiza tehnica imobiliara.

O zi frumoasa,
av.Stoica Ioana.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat