Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legalitate masuri impotriva coronavirus
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legalitate masuri impotriva coronavirus

Incepand cu saptamana viitoare voi reincepe munca ,lucrez intr o corporatie americana si inca dinainte de aceasta stare de urgenta ni se lua temperatura.Doresc sa refuz acest lucru intrucat au fost persoane care au fost luate si duse la spital pe fondul unei mici febre.cred ca am ajuns intr un punct in care ne sunt grav afectate drepturile si libertatile.ce pot face in acest sens?am dreptul de a refuza acest lucru?
eduard27, utilizator
Ok ,sa zicem ca nu ma deranjeaza faptul ca mi se ia temperatura insa ma deranjeaza ce ar putea urma daca am peste 37.3 grade.nu as intra nici eu la lucru in aceasta situatie insa ce urmeaza ma sperie...am inteles ca esti luat cu salvarea sau ti se face test covid...si esti bagat la duba pe romaneste si dus la spital si internat ceea ce este un abuz.daca refuzi am inteles ca ti se face dosar penal...pai e normal asa ceva?
eduard27, utilizator
De unde ai " inteles " asta?De unde te informezi tu?
Chiar daca ati avea temperatura peste 37,3 gr C nu inseamna ca aveti COVID 19.
Puteti avea o alta infectie virala simpla.Un alt virus.

Nu cred ca se oboseste nimeni sa va testeze.
Nici la container nu va duce si nu aveti de ce sa va temeti.
Daca ati avea COVID 19 atunci probabil v-ar izola la domiciliu.
Ideea este a se evita transmiterea COVID 19.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dacă aveți peste 37,3 atunci e normal să mergeți acasă și să vă izolați. Aveți o responsabilitate socială în acest sens, suntem o comunitate, deci până nu se confirmă că nu reprezentați un pericol pentru sănătatea publică, așa este normal.

De băgat în dubă, nu vă bagă nimeni, astea sunt povești. În cel mai rău caz, mergeți acasă și trimite DSP ambulanță pentru a vă recolta probe. Dar majoritatea în astfel e situații nu sunt testați, mai degrabă aveți șanse să vă testați singur în privat. De câteva zile, Regina Maria face teste RT-PCR în regim privat.

Încercați să vedeți lucrurile și din perspectiva în care mai există și alți oameni pe lângă noi și până și legea penală ne creează obligații în acest sens.

Sănătate!
Daca are temperatura de 37,3 gr C poate avea si amigdalita sau alta boala care sa nu fie neaparat contagioasa.
Ar trebui contactat medicul de familie.

Puteti incerca sa va luati temperatura acasa inainte de a pleca la.serviciu si asa scapati de orice stres.

Eu m-am testat voluntar astazi la un magazin Carrefour si am avut 36,9 gr. C.
Si cel dinaintea mea avea aceeasi temperatura.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat