Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un moștenitor nu dorește a fi contactat pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un moștenitor nu dorește a fi contactat pentru rezolvarea problemelor unei proprietăți.

Dorim să facem actele pentru vânzarea unei proprietăți cu mulți moștenitori. Unul singur, găsit prin serviciul de evidența populației, nu dorește să-și dea datele de contact, cunoscând motivele, adică necesitatea intabulării/ cadastrării/ vânzării acesteia. Am înțeles că numai prin instanță se poate rezolva, prin citație către el. Dacă puteți să ne spuneți cum putem proceda în instanță. Ce soluții sunt pentru scoaterea din certificatul de moștenitor? Mulțumim!
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna ziua,
Nu-l ,,scoateti din cerificatul de mostenitor” ci solicitati iesirea din indiviziune.
Dumneavoastra ca majoritari solicitati bunul in materialitate si va obligati sa-i platiti sulta.
Contactati un avocat.
Buna ziua,

Daca intentionati sa vindeti bunul in intregime, aveti nevoie de acordul tuturor mostenitorilor. Pe aceasta cale puteti sa va adresati instantei cu o cerere de chemare in judecata prin care sa mentionati ca sunteti de acord sa achitati o suma de bani (sulta) catre mostenitorul care nu-si da acordul la vanzare, in conditiile in care instanta va pronunta o hotarare care sa suplineasca acordul acestuia spre vanzare.

Daca intentionati sa vindeti doar o parte din bun, adresati-va instantei cu o cerere de chemare in judecata in care sa solicitati iesirea din indiviziune si, pe aceasta cale, instanta se va pronunta si va stabili individualizarea bunului conform cotei parti care apartine fiecaruia dintre mostenitori. In acest caz nu veti mai fi coproprietari asupra aceluiasi bunuri, fiecare va fi proprietarul exclusiv al unei parti din bun si va putea decide ce doreste sa faca cu aceasta.
Buna ziua,

Citarea poate sa aiba loc la ultima adresa cunoscuta,cat si la locul de munca.

Ea poate fi realizata si prin e-mail, sau telefon, conform dispozitiilor normative.

Aceasta poate fi efectuata pe portalul instantelor de judecata,in functie de masurile dispuse de instanta de judecata.
Mulțumesc pentru răspuns. Din păcate, nu avem nici un fel de date despre persoana respectivă, doar cele pe baza cărora a fost găsită de spclep. Bănuiesc că, prin instanță, spclep poate oferi datele avocatului...
Mulțumesc mult. Toată lumea dorește vânzarea. Voi contacta un avocat pentru demararea acțiunii.
gi-jane2, moderator
Bineinteles. Puteti solicita instantei sa emita o adresa catre Directia de Evidenta a Populatiei pentru a identifica persoana in cauza sau poate sa se citeze prin publicitate. Solutii exista.