Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intelegere hotarare judecatoareasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intelegere hotarare judecatoareasca

Se da urmatoarea hotarare :
Admite, cererea precizată formulată de petenta ( XXX), pentru emiterea unui ordin de protecţie împotriva intimatului (AAA). Emite ordin de protecţie în favoarea petentei (XXX), împotriva intimatului (AAA). În temeiul art. 23 alin.1 lit. d) din Legea nr. 217/2003, obligă intimatul să păstreze o distanţă minimă de 100 m faţă de petenta (XXX)locuinţa acesteia situată în...(. În temeiul art. 23 alin. 3 din Legea nr. 217/2003, obligă intimatul să urmeze consiliere psihologică şi recomandă internarea medicală nevoluntară, în condiţiile legii sănătăţii mintale şi a protecţiei persoanelor cu tulburări psihotice nr. 487/2002. Conform art. 23 alin. 4 lit. c) din Legea nr. 217/2003, pentru verificarea respectării ordinului de protecţie organele pe poliţie vor face verificări spontane privind locul în care se află intimatul. Durata măsurii astfel dispuse este de 6 luni, de la data emiterii prezentului ordin. Atrage atenţia intimatului că încălcarea oricăreia dintre măsurile prevăzute la art. 23 alin. (1) şi (4) lit. a) şi b) şi dispuse prin ordinul de protecţie constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an, conform art. 32 alin. 1) din Legea nr. 217/2003. În temeiul prevederilor art. 31 alin. 8 din Legea nr. 217/2003 atrage atenţia petentei că în cazul în care nu va respecta măsurile dispuse prin ordinul de protecţie va putea fi obligată la acoperirea cheltuielilor generate de emiterea şi punerea în executare a ordinului. Executoriu de drept, fără somatie sau fără trecerea vreunui termen.
Va rog sa imi interpreteze si mie cineva aceasta decizie...6 luni nu are voie sa se apropie de XXX(fosta sotie) sau 6 luni va ramane internat fortat in spitalul de specialitate?.
Multumesc anticipat!!
Este foarte clar instanta recomanda internarea nu obliga. Obligatia este de a nu se apropia de victima abuzurilor,de petenta.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Ok,va multumesc!!!