Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce se insanatosesc

Nu am intalnit niciun studiu de specialitate cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce acestia se insanatosesc.
In mare, cunosc ca, cei mici nu au probleme.

Insa, cei care sunt supraponderali sau obezi au sau nu probleme?

De asemenea, m-ar interesa situatia cu cei care sufera de leucemie sau alte boli grave.
Cu cei care au cancer care este situatia?

Nu am auzit sa fi decedat niciun copil pana acum prin infectarea COVID-19.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pentru copilasi nu exista locuri la ATI decat in mod limitat.

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Potrivit informării transmise de reprezentanţii Ministerului Sănătăţii, de la începutul pandemiei şi până în prezent s-au infectat cu SARS-CoV-2 un număr de 6.081 de copii cu vârste între 0 şi 9 ani şi 13.132 de copii cu vârste între 10 şi 19 ani.

În prezent, sunt internaţi 241 de copii, dintre care opt la Terapie Intensivă."

,,Aproape 20.000 de copii au fost infectaţi cu SARS-CoV-2 de la debutul pandemiei, în România."

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat