Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Pe cine o sa desemneze Traian Basescu sa formeze ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Pe cine o sa desemneze Traian Basescu sa formeze guvernul si sa devina prim-ministru

Pentru ca topicul in care intrebam daca Liviu Negoita ajunge prim-ministru sau ramane primar de sector , www.avocatnet.ro/content/for...
nu mai este de actualitate , as dori sa va intreb , cine considerati dumneavoastra ca o sa fie desemnat prim-ministru de catre Traian Basescu .

Eu cred ca Lucian Croitoru ar putea deveni noul ministrru de finante , Gheorghe Pogea urmand sa devina ministru al economiei , iar Adriean Videanu prim-ministru .

Pe Vasile Blaga l-as vedea in continuare ministru la ministerul administratiei si internelor .

Dumneavoastra , cam care credeti ca o sa fie noul prim-ministru ?
Nu pot sa fiu decat pesimista, numele premierului nici nu mai conteaza. Vom avea un vesnic razboi mediatic.
elga50 a scris:

Nu pot sa fiu decat pesimista, numele premierului nici nu mai conteaza. Vom avea un vesnic razboi mediatic.

De asta poti sa fii sigura!:D
Am vazut la TV intrevederea dintre reprezentantii PNL si presedintele Traian Basescu. Daca erau intr-un western sigur se trageau focuri lungi si cadeau multe victime!
Deci urmeaza 5 ani de show! De toate felurile! Unii vor incerca sa faca ceva (pozitiv sau negativ) iar altii ii vor bloca la mantinela. Va fi un spectacol rar!
Eu cred ca e mai bine ca s-a intamplat asa , pentru ca mi-ar fi displacut profund sa avem iar o majoritate zdrobitoare in parlament .

Il astept pe Basescu sa vina cu solutii concrete pentru reducerea numarului de parlamentari , mai ales ca eu cred ca mandatele de parlamentar ale minoritatilor nationale sunt inutile .

De abia astept votul uninominal cu doua tururi de scrutin , deoarece numai asa vor ajunge candidati puternici in parlament , nu tot felul de invartiti datori vanduti .
Basescu este imprevizibil.
A spus, printre altele, ca vrea un guvern sprijinit puternic in parlament. Atentie la vorbele pe care le spune!
Liberalilor le-a vorbit mai mult decat oricarui partid si as zice ca fiecare din propozitii avea cate o semnificatie. In delegatia de la Cotroceni au fost destui care il cunosc bine pe TB si ar fi putut sa-i descifreze intelesul.

TB nu este o masina, este un om cu defecte si calitati, printre care intuitia si instinctul de "animal politic" sunt cele mai redutabile. Dovada cea mai buna ca este asa, e ca a reusit sa recupereze din procentele care il desparteau de Geoana intre cele doua tururi. Si a facut-o pe speze proprii. Si-a dat seama fulgerator ca atacurile furibunde ale celorlalti, concentrarea de ura impotriva lui va fi arma cu care ii va bate. S-a lasat in mod absolut natural sa fie sfasiat de acest conglomerat de dusmani si nu a punctat decat atunci cand a putut sa sara la jugulara adversarului. Pentru mine aceste doua saptamani intre tururi a fost un spectacol uluitor...
Un singur om ii poate veni de hac! :) Nu-mi doresc sa vad momentul asta niciodata.

Boc e prim-ministru :)

Va trece noul guvern prin parlament, pentru ca Crin a reusit ce nu a reusit Base: sa rupa PNL-ul in doua.