Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara - intelegere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara - intelegere

Un cuplu, necăsătorit, au un copil (recunoscut de tata) și ajung în instanță pentru stabilire drepturi vizitare și pensie alimentara. La unul din termene depun în instanta o înțelegere prin care au convenit cuantum pensie și zile vizitare. Pensia este mai mica decât 25% venituri tata. Poate instanta sa nu ia în considerare înțelegere părți și sa decidă, în baza actelor de la angajator, o pensie mai mare, la nivel de 25% venituri tata?
apetra, utilizator
In Codul civil scrie ca pensia poate fi pana in 25% ( 1/4) pentru un copil, 1/3 pentru 2 si 1/2 pentru trei sau mai multi...
Bună seara,

Dacă părțile s-au înțeles în acest fel, instanta va lua act de convenția încheiată între ele.