Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Supraveghere parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Supraveghere parcare

Buna ziua,
Recent vecinul de la partea si-a instalat camere de luat vederi fara a ni se cere acordul.Le-a montat pe fatada blocului si surprinde parcarea blocului.
Mentionez ca el in acel apartament detine o firma.
Din cate am citit pe forum, ar fi trebui sa ni se ceara opinia ?
Pe mine ma deranjeaza ca ma simt ca la Big Brother in parcarea blocului, daca ar fi fost camere montate de asociatie si la care as fi putut apela cand as fi avut vreo problema, sunt de acord dar asa nu prea imi surade ideea.Mentionez ca nu avem nisi asociatie de proprietare inca,
Multumesc frumos.
Vecinul respectiv poate intra sub incidenta normelor GDPR, doar daca:
www.avocatnet.ro/articol_518...
Am uitat sa precizez ca in contractul de vanzare cumparare este specificat ca terenul respectiv sa fie cota indiviza.
Nu e bloc vechi, este un bloc nou.
Schimba asta in vreun fel situatia?
Ionut1512, utilizator
Nu schimba cu absolut nimic, mergeti pe site-ul ANSPDCP si va lamuriti mai bine. Regulile GDPR nu au legatura cu legea asociatiilor de proprietari. Daca nu credeti, faceti reclamatie, cui doriti.
Vorbim de o persoana juridica din moment ce are firma, nu?
Nu. Stiti dvs. ca acea camera de supraveghere este instalata pe firma ? A instalat-o proprietarul , persoana fizica, pentru uzul sau personal si domestic. Va repet, faceti reclamatie, daca nu va convine ceva.
A avea sesdiul social al unei firme in acel apartament nu schimba cu nimic datele problemei.Tot o persoana fizica locuieste in el.

Cred ca nu prea intelegeti niste lucruri, chiar daca acea camera ar apartine asociatiei, dvs. nu aveti dreptul sa aveti acces la inregistrari, doar o autoritate publica, gen politia, care sa fie sesizata de dvs.
latka, moderator