avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere cuPermisul Suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere cuPermisul Suspendat

Buna ziua...am un dosar penal pentru conducerea unui autovehicul cu permisul suspendat...am primit rechizitoriul si inainte de inceperea procesului mi-au avansat prin obligatie cheltuielile judiciare in conformitate cu articolul 274 alin1 CPP......este normal ca aceste cheltuieli sa le platesc inainte si nu dupa terminarea procesului ? Doresc sa mentionez ca aceste cheltuieli au fost trimise o data cu rechizitoriul..inainte ca acesta sa ajunga in camera preliminara..si doresc sa stiu semnificatia acestui articol 274 alin 1 CPP..nr Dosar 904/224/2020 Judecatoria Husi jud Vaslui
Va Multumesc !!!!
Cel mai recent răspuns: Bogdanffm , utilizator 16:15, 26 Iunie 2020
Buna ziua, sunt cheltuieli generate de efectuarea urmaririi penale. Le puteti achita si dupa finalizarea dosarului. E normal sa fie trimise odata cu rechizitoriul, intrucat parchetul s-a dezinvestit odata cu sesizarea instantei si ramane sa se pronunte instanta asupra cheltuielilor (urmarire si judecata). Nu e necesar sa le achitati acum.
multumesc frumos pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar in camera preliminara Bogdanffm Bogdanffm Buna ziua..am si eu o intrebare despre un dosar penal aflat in camera preliminara din 8 aprilie 2020..doresc sa stiu cat poate dura pana la inceperea ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna dezinvestire? Just-drept Just-drept Buna ziua, Judecatorul s-a pronuntat la judecata printr-un act care apare asa: [b]Document: Încheiere finală (dezinvestire).[/b] Aceasta este ... (vezi toată discuția)
Masuri si exceptii vs. procesul penal asaofi asaofi Buna ziua, Imi poate spune cineva, va rog, daca un complet de camera preliminara care va decide asupra legalitatii rechizitoriului va fi automat acelasi ... (vezi toată discuția)