Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere cuPermisul Suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere cuPermisul Suspendat

Buna ziua...am un dosar penal pentru conducerea unui autovehicul cu permisul suspendat...am primit rechizitoriul si inainte de inceperea procesului mi-au avansat prin obligatie cheltuielile judiciare in conformitate cu articolul 274 alin1 CPP......este normal ca aceste cheltuieli sa le platesc inainte si nu dupa terminarea procesului ? Doresc sa mentionez ca aceste cheltuieli au fost trimise o data cu rechizitoriul..inainte ca acesta sa ajunga in camera preliminara..si doresc sa stiu semnificatia acestui articol 274 alin 1 CPP..nr Dosar 904/224/2020 Judecatoria Husi jud Vaslui
Va Multumesc !!!!
Buna ziua, sunt cheltuieli generate de efectuarea urmaririi penale. Le puteti achita si dupa finalizarea dosarului. E normal sa fie trimise odata cu rechizitoriul, intrucat parchetul s-a dezinvestit odata cu sesizarea instantei si ramane sa se pronunte instanta asupra cheltuielilor (urmarire si judecata). Nu e necesar sa le achitati acum.
multumesc frumos pentru raspuns