Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma asociat

Buna ziua,
Dacă soțul este asociat unic in firma, și dorește să ia un imobil că sediu de firma, pe credit pe firma, in cazul in care nu îl poate plăti și firma are probleme voi avea și eu, că sotie de suportat datoria?
Buna ziua,

Daca imobilul e cumparat pe firma, firma va fi raspunzatoare de plata ratelor. Desigur se solicita si garantii personale , e posibil acest lucru.De regula se achita un avans catre banca si se garanteaza cu casa pe care o cumperi.
Deci înțeleg că nu am de suportat ceva efecte negative. Multumesc