Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot lua custodia fetiței?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot lua custodia fetiței?

Am trăit în concubinaj 8 ani in urma caruia a rezultat o fetița de 7ani.Am plecat de acasă de la concubin pe motiv că nu ne mai înțelegeam.Cum pot lua in custodie fata?
ati plecat fara copil ? daca da, cand ?
Buna ziua,

Daca fetita este in grija dumneavoastra, locuinta acesteia poate fi stabilita la dumneavoastra, conform art. 400 din Codul civil.

Orice masura, referitoare la minori, este luata in acord cu principiul preeminentei interesului superior al acestora.

Instanta de tutela va determina si forma de autoritate parinteasca, de regula, autoritatea parinteasca este exercitata de ambii parinti.

In situatii de exceptie , cand este demonstrata o conduita de risc fata de minor, autoritatea parinteasca poate fi exercitata de un parinte.

Fostul concubin poate fi obligat la plata unei pensii de intretinere, in cota procentuala de 25 %din venitul net realizat, nu mai putin de salariul minim pe economia nationala.
Șansele dvs depind de data de la care ați plecat din domiciliul comun și de motivele care v-au determinat să plecați fără fetiță.