Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Buna seara! Taxa de succesiune se poate face pentru un bun separat(mașina) iar mai apoi pentru restul bunurilor și proprietăților? Tatăl meu a decedat în urma cu câteva luni iar mașina lui a rămas la mine. Nefiind pe numele meu nu pot face asigurarea și mă gândeam dacă se poate face taxa de succesiune doar pentru mașină, iar mai apoi pentru celelalte bunuri. Multumesc!
Da, se poate dezbate succesiunea (nu taxa) și parțial.
Nu e o taxă. Este o procedura.
raluk0207, utilizator
Buna seara,
Se poate dezbate o succesiune partiala si apoi veti solicita suplimentarea masei succesorale.
Veti plati taxele suplimentare.