Forum Discuţii juridice Executare silită Scadență anticipată vs. comunicare cesiune de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Scadență anticipată vs. comunicare cesiune de creanță

Am o întrebare care na frământă , întrucât doctrina oferă informații oarecum contradictorii : potrivit dispozițiilor legale , declararea scadenței anticipate trebuie să preceadă comunicarea cesiunii de creanță sau invers? Ce prevede legea in acest sens?
Mulțumesc
Nu exista o regula in acest sens, insa logic vorbind intai trebuie declarat scadent anticipat creditul si apoi cesionat pentru ca altfel nu poate fi cesionata toata suma ci doar ratele restante pana la data cesiunii de creanta.
Mulțumesc mult , d-na avocat !