Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna. În urma cu 5 mi-a fost desfăcut contractul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna. În urma cu 5 mi-a fost desfăcut contractul de muncă ...

Buna. În urma cu 5 mi-a fost desfăcut contractul de muncă conform articolului 61 litera a, din cauza unor motive personale nu am putut să mai stau in preaviz , iar directorul căruia i-am fost antipatic a profitat de ocazie si m-a încheiat asa... In conditiile de admitere la Scoala de Politie exista o condiție: să nu fie încetat contractul de muncă în ultimii 7 ani pentru motive disciplinare...Intrebare este daca pot sa fiu exmatriculat daca o sa intru din aceasta cauza , cu toate ca nu am săvârșit o abatere disciplinară
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:19, 25 August 2020
Probabil ca o sa vi se respinga dosarul ... absentele nemotivate sunt considerate abateri disciplinare.
Dupa 12 luni nu se radiaza orice sancțiune disciplinara daca nu a mai savarsit?

Cornel Vasile a scris:

Probabil ca o sa vi se respinga dosarul ... absentele nemotivate sunt considerate abateri disciplinare.

Intr-adevar, sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen

Dar, in opinia mea, noul angajator nu va putea dispune radierea.
E corect sa imi respingă dosarul de recrutare atâta timp cat absentele nemotivate nu sunt prevăzute în lege ca motiv de desfacere a contractului de muncă pe motive disciplinare? Cred ca ar trebui să respecte constituția țării , nu a patronilor.

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen

Dar, in opinia mea, noul angajator nu va putea dispune radierea.

Credeti ca daca deschideti mai multe topicuri legate de aceasta problema, vi se va raspunde altfel ??

Cititi Codul Muncii si vedeti unde sunt prevazute abaterile disciplinare...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacerea contractului de munca florin96 florin96 Perioada absentata de la serviciu a fost 01-06 ianuarie (01, 02, 03, 04 sarbatori). Pentru cele doua zile de lucru succesive nemotivate se poate desface legal ... (vezi toată discuția)
Desfacere cm individual Barby1996 Barby1996 Angajat care nu-si a dat demisia,dar numai vrea sa lucreze si nici nu s-a prezentat la munca. Cu ce articol se poate desface CM? (vezi toată discuția)
Absentele nemotivate bulyyy bulyyy Buna ziua eu sunt nou acum m-am inregistrat.Am sie u o problema in legatura cu absentele de munca si desfacerea contractului de munca.Vreau sa stiu la cate ... (vezi toată discuția)

Black week la avocatnet.ro
Ultima zi în care ai - 70% la avocatnet.ro Premium

Vei avea acces la:

Vezi mai multe detalii →

(x) Închide