Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână

Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână între mine și el. Persoana respectiva s.a angajat să plătească dobânda, ceea ce a și făcut, dar acum, când am probleme, nu vrea sa îmi restituie suma integral. Cum pot proceda sa ii recuperez?
ce scrie in actul ala de mana ? care e termenul de returnare ?
a platit dobanda 10 ani ?
gi-jane2, moderator
Nu are termen de returnare

gi-jane2 a scris:

ce scrie in actul ala de mana ? care e termenul de returnare ?
a platit dobanda 10 ani ? ce prost..

ok, nu mai aveti ce face, in termen de 3 ani de la data semnarii, a intervenit prescriptia. Contractul ala valoreaza acuma cat hartia, adica, nimic.
Bucurati-va ca ati luat atata dobanda, probabil ca v-a dat mai mult de 10 mii inapoi.. cu atat ramaneti.
gi-jane2, moderator
Raspunsurile anterioare sunt corecteDoar daca ati mai obține o chitanță de mana de la persoana respectiva în care sa va returneze orice suma din împrumutul.respectiv.In rest alte variante nu aveti decât bineinteles probabilitatea infima de a va returna suma de bună voie.
Plata dobanzii inseamna recunoasterea datoriei.
art 2538 alin. 2 deci fiecare plata intrerupe prescriptia
deci poate fi actionat in judecata
termenul de returnare a datoriei se apreciaza potrivit cutumelor