Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Disconfort olfactiv de la persoană fizică ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Disconfort olfactiv de la persoană fizică nesancționat de DSP

Disconfort olfacti!
Buna ziua! Parintii mei au o casa intr-o localitate de munte care este in acelasi timp statiune balneo-climaterica.Au un vecin care creste peste 15 porci! Mirosul este ingrozitor!
Am sesizat Primaria, care le-a dat un avertisment insa nu s-a intamplat nimic!
DSp ul a constatat mirosul si faptul ca nu are conditii de igiena insa a hotarat ca are dreptul sa provoace acest disconfort olfactiv!
Va rog sa imi spuneti ce pot face in aceasta situatie.
Va multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Intre timp s-a publicat in MO nr. 613/ 13.07.2020, Legea mirosurilor nr. 123/ 10.07.2020 Gasiti legea pe internet.
Vedeti daca in cazul mamei dvs. sunt indeplinite conditiile de amplasare a fermei vecinului.
Puteti redepune sesizare la DJSP si/ sau sa deschideti actiune in instanta.

Buna ziua! Va multumesc pentru sfaturi! Voi proceda in consecinta!
Liviu Voinea a scris:

Plangeri din nou catre primarie,garda de mediu judeteana...