Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate A doua facultate pe loc bugetat
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

A doua facultate pe loc bugetat

Buna ziua! Am urmat o facultate ce a durat 4 ani, ultimul an fiind la taxa! M-am Inscris la medicina anul acesta la Galati si mi s-a spus ca trebuie sa ma Inscriu automat la taxa! Este posibil sa platesc acel an la cealalta facultate ca anul viitor sa ma Inscriu la buget la medicina!? Puteam anul asta sa ma Inscriu la buget, si apoi dupa 3 ani de budget sa fi platit restul de 2?Am incercat sa vorbesc la facultatea de la Galati, dar nu sunt dornici de raspunsuri! Multumesc anticipat de raspunsuri!
Legea nr.1/2011
art.142
.....
(6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare finanțate de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituția de învățământ superior de stat organizează programul și în acest mod;

b) în regim gratuit, cu finanțare de la bugetul de stat, în condițiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de școlarizare de care a beneficiat anterior cu finanțare de la bugetul de stat, integral sau parțial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget.
.....
Multumesc frumos de raspuns! Deci in 2021 ce sa bifez, budget sau taxa? Doar o optiune poate fi bifata! Pot bifa budget, si sa platesc anul 2?