avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 luni. Poate face avort fără știrea și acordul meu?

Buna ziua!Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 luni!Acuma ne-am certat si ea ma ameninta ca va face avort.Daca eu nu sunt de acord cu lucrul asta ea poate sa faca fara stirea mea si fara acordul meu.Specific ca eu ca tata nu sunt de acord.Ce pot face ca sa impiedic sa faca lucrul asta?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Nu exista niciun temei ca sa fie obligata sa pastreze sarcina.
8 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si daca ar exista o instanta , o autoritate care sa-i interzica ( dar nu exista ) , dvs. cum dovediti ca sunteti tatal si aveti un cuvant de spus ? Uitati ca domnisoara e un om , nu un incubator. Daca nu e pregatita sa se inhame la o “ meserie “ pe viata , nu o va face , e alegerea ei .
Da dar eu ca tatal acestui copil nu sunt de acord cu asta!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Nu exista niciun temei ca sa fie obligata sa pastreze sarcina.

7 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da , dar nu are nimeni obligatia sa va intrebe ...
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Mergeti si schimbati legea.
Inca ceva, a spus si domnul CHKa, cum dovediti ca sunteti tatal copilului?
Dar sa lasam astea, lasati femeie in pace, face CE VREA!
Si daca i-ati fi sot tot nu ati avea cum sa o obligati sa nu faca chiuretaj.

Alte discuții în legătură

Se poate face avort fara sa stie parintii daca este minora? sainescualex1997 sainescualex1997 salut, prietena mea cred ca este gravida , ea il are doar pe tatal ei care si asa o bate si nu se intelege cu el , problema e daca poate sa faca avort fara sa ... (vezi toată discuția)
Avort la 16 ani Asdfgh1507 Asdfgh1507 Am 16 ani, peste o luna 17. Pot sa fac avort legal fara acordul parintiilor? (vezi toată discuția)
Avort sub 18 ani ContSters227524 ContSters227524 Buna seara Am o intrebare va rog. Fata unei familie apropiata de 17 ani este insarcinata.,bineinteles ca nu stie in momentul de fata parintii,si nici nu ar ... (vezi toată discuția)