Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 luni. Poate face avort fără știrea și acordul meu?

Buna ziua!Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 luni!Acuma ne-am certat si ea ma ameninta ca va face avort.Daca eu nu sunt de acord cu lucrul asta ea poate sa faca fara stirea mea si fara acordul meu.Specific ca eu ca tata nu sunt de acord.Ce pot face ca sa impiedic sa faca lucrul asta?
Buna seara,
Nu exista niciun temei ca sa fie obligata sa pastreze sarcina.
Si daca ar exista o instanta , o autoritate care sa-i interzica ( dar nu exista ) , dvs. cum dovediti ca sunteti tatal si aveti un cuvant de spus ? Uitati ca domnisoara e un om , nu un incubator. Daca nu e pregatita sa se inhame la o “ meserie “ pe viata , nu o va face , e alegerea ei .
Da dar eu ca tatal acestui copil nu sunt de acord cu asta!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Nu exista niciun temei ca sa fie obligata sa pastreze sarcina.

Da , dar nu are nimeni obligatia sa va intrebe ...
Buna seara,
Mergeti si schimbati legea.
Inca ceva, a spus si domnul CHKa, cum dovediti ca sunteti tatal copilului?
Dar sa lasam astea, lasati femeie in pace, face CE VREA!
Si daca i-ati fi sot tot nu ati avea cum sa o obligati sa nu faca chiuretaj.