Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Sistem audio tip portavoce la biserica din fata ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Sistem audio tip portavoce la biserica din fata blocului de locuințe

Biserica din fata blocului de locuine a montat sistem audio de tip portavoce cu care deranjeaza toti locatarii in fiecare Duminica si alte zile de sarbatori religioase.
Ce am putea sa facem?
faceti plangere la politia locala/ rurala, dupa caz
adriandimitriu, utilizator
Depinde cât de tare se aude.
In mod.normal nu ar fi o problema juridică.
Nu ar trebui să se audă deloc, dat fiind locul unde este amplasată. Nu e ca și cum ar fi pe un teren al lăcașului, unde nu sunt decât locuințe ale celor care slujesc acolo.
Serviciul religios e în interiorul bisericii și ar trebui să se desfășoare pentru cei care sunt prezenți.

Faceți plângere cum v-a sfătuit adriandimitriu. Ar fi bine să fie semnată de mai mulți, nu cred că sunteți singurul deranjat.
Ar trebui sa propuneți de lege ferenda ca cei care merg la biserica sa asculte slujba in casti.

Este normal sa se audă și afara.
Depinde cat de tare se aude si de normele aplicabile.

Ma intreb daca nu cumva ii deranjeaza si mirosul de tămâie...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ma intreb daca nu cumva ii deranjeaza si mirosul de tămâie...

Mirosul de tămâie deranjează alte făpturi, nu oamenii :)

Ar trebui sa propuneți de lege ferenda ca cei care merg la biserica sa asculte slujba in casti.

Nu e deloc o idee rea.

Glumesc pentru că și dvs. exagerați. Normal, în opinia mea, e ca oamenii să se poată bucura de liniște în casele lor. Sursa zgomotului nu contează. Nu e scuzabil dacă vine de la o biserică.
Emilika40, utilizator