avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Sistem audio tip portavoce la biserica din fata ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Sistem audio tip portavoce la biserica din fata blocului de locuințe

Biserica din fata blocului de locuine a montat sistem audio de tip portavoce cu care deranjeaza toti locatarii in fiecare Duminica si alte zile de sarbatori religioase.
Ce am putea sa facem?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
faceti plangere la politia locala/ rurala, dupa caz
Ultima modificare: Duminică, 2 August 2020
adriandimitriu, utilizator
Depinde cât de tare se aude.
In mod.normal nu ar fi o problema juridică.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ar trebui să se audă deloc, dat fiind locul unde este amplasată. Nu e ca și cum ar fi pe un teren al lăcașului, unde nu sunt decât locuințe ale celor care slujesc acolo.
Serviciul religios e în interiorul bisericii și ar trebui să se desfășoare pentru cei care sunt prezenți.

Faceți plângere cum v-a sfătuit adriandimitriu. Ar fi bine să fie semnată de mai mulți, nu cred că sunteți singurul deranjat.
3 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui sa propuneți de lege ferenda ca cei care merg la biserica sa asculte slujba in casti.

Este normal sa se audă și afara.
Depinde cat de tare se aude si de normele aplicabile.

Ma intreb daca nu cumva ii deranjeaza si mirosul de tămâie...
Ultima modificare: Joi, 6 August 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:


Ma intreb daca nu cumva ii deranjeaza si mirosul de tămâie...

Mirosul de tămâie deranjează alte făpturi, nu oamenii :)

Ar trebui sa propuneți de lege ferenda ca cei care merg la biserica sa asculte slujba in casti.

Nu e deloc o idee rea.

Glumesc pentru că și dvs. exagerați. Normal, în opinia mea, e ca oamenii să se poată bucura de liniște în casele lor. Sursa zgomotului nu contează. Nu e scuzabil dacă vine de la o biserică.
Ultima modificare: Joi, 6 August 2020
Emilika40, utilizator

Alte discuții în legătură

Mare problema cu biserica gugy gugy As dori sa stiu daca am vreo sansa de cistig dind in judecata biserica(probabil) sau ma rog, pe cei care raspund de ea. Problema e zgomotul cauzat de clopotele ... (vezi toată discuția)
Cum opresc difuzarea slujbelor religioase in boxe externe? ContSters305014 ContSters305014 Ca in multe alte localitati din tara noastra, si la noi a inceput cu un an in urma sa urle boxele din turnul bisericii ortodoxe in asa hal, incat la peste 300m ... (vezi toată discuția)
O biserica de cartier deranjeaza zilnic linistea comunitatii klehus klehus In urmca cu aproximativ 1 an de zile in dreptul cladirii in care am domiciliul s-a daramat un parc pentru copii pentru a se construi o biserica fara a intreba ... (vezi toată discuția)