Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Donație în bani dubioasă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Donație în bani dubioasă

Buna ziua ..nu de mult am primit o propunere de la o persoana anonima precum ar vrea sa imi doneze de pe firma lui 60 000 lei..cu o conditie sa imi opresc 10% din acesti bani iar restul sa ii returnez adica 54 000 lei
A zis ca de pe 15 martie sa dat o lege precum firmele pot dona acei bani de pe impozitul de pe profil si persoanelor fizice nu doar Asiciatiilor de binefacere...eu nu stiu ce sa fac ..in prima faza suna tentant pentru ca am nevoie de bani dar imi e teama sa nu fie altceva la mijloc ..va rog sa imi dati un sfat !!! Va multumesc
Citează
Răspunde
andrei2005 a scris:
Cred ca e o mica TZEAPA...

Şi cine e tzepuitul?
Tzepuitul ar putea fi de pilda cel caruia i se promite o suma de bani. Cel care o da ar putea, de exemplu, sa faca un asa zis contract de imprumut (minus cei 10% promisi). Si apoi sa nu mai vireze nimic.... Altfel cine ar avea incredere sa dea cuiva niste bani, in ideea ca celalalt, exemplu de corectitudine, ii va inapoia suma minus comisionul promis?
Vedeti sa nu ajungeti "sageata". Sagetile sunt foarte usor de prins si ramaneti ani de zile fara posibilitatea de a folosi conturi bancare (ajungeti pe lista neagra a bancilor).
Taxa de transfer al banilor este toata afacerea,....Clasicele tepe data de nigerieni credulilor din toata lumea !
andrei2005 a scris:
Tzepuitul ar putea fi de pilda cel caruia i se promite o suma de bani. Cel care o da ar putea, de exemplu, sa faca un asa zis contract de imprumut (minus cei 10% promisi). Si apoi sa nu mai vireze nimic.... Altfel cine ar avea incredere sa dea cuiva niste bani, in ideea ca celalalt, exemplu de corectitudine, ii va inapoia suma minus comisionul promis?

Nu ştiu totuşi cine e TZEPUITUL, dacă în textul postat se scrie:»cu o conditie sa imi opresc 10% din acesti bani iar restul sa ii returnez adica 54 000 lei«. Deci unul primeşte nişte bani, reţine o sumă, după care returnează restul.
Mircea SCALAT, Contabil