Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Denumire profesie in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Denumire profesie in cartea de munca

Am terminat facultatea de mecanica in cadrul UPB, profesie inginer mecanic. Am profesat 10 ani, apoi mi-am gasit diverse job-uri in vanzari, la back office, mai nou sunt "specialist contabilitate". As vrea sa stiu daca este legal sa mi se treaca in cartea de munca inginer mecanic, indiferent daca nu mai profesez inginerie, ci contabilitate. Multumesc,
In carnetul de munca , pana la 01.01.2011, se trecea functia mentionata in c.i.m. ... dupa aceasta data , nu se mai fac inscrieri in carnetul de munca.
Conteaza la pensie daca scrie functia ( la Revisal, sau unde se raporteaza lunar ) sau conteaza doar contributia la stat ? Multumesc
Si ma mai intereseaza daca la salariu ar trebui sa se tina seama daca o persoana are studii superioare sau nu. Spre exemplu, suntem doua colege care ocupam aceeasi functie, una cu studii superioare, cealalta fara, insa, salariile sunt identice. Multumesc
La pensie nu conteaza functia , ci salariul.

Postul ocupat necesita studii superioare ?
Da, necesita.