Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Vom fi citati intr-un proces de dezbatere a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Vom fi citati intr-un proces de dezbatere a succesiunii ...

Buna ziua!
Vom fi citati intr-un proces de dezbatere a succesiunii (nu avem dreptul conform legii la mostenire-suntem copii de var decedat inaintea defunctului in cauza)
Procesul a fost deschis de una din rudele cu drept la mostenire si a facut rost de adresa noastra.
Ce se intampla daca refuzam sa ne prezentam in instanta?
Va multumesc!
Când primiti actiunea mergeti cu ea la avocat ca sa nu va treziți ca va înlătură de la mostenire.
:)
Domnule avocat, Andre384 e înlăturat de la moștenire de codul civil. Nici tatăl tuturor avocaților nu-l poate pune în niște drepturi pe care nu le are.
Întrebarea e despre ce se poate întâmpla dacă nu se prezintă la un proces în care a fost citat degeaba.
oare cu ce scop va cheama in judecata ?
vedeti care este motivul in citatie, de ce va cheama si apoi.. puteti trimite intampinare dupa motiv. Daca va cheama sa deszbateti mostenirea desi dvs nu mosteniti cf legii, puttei sa scrieti asta in intampinare, o scrieti ca pe o scrisoare si o trimiteti prin posta - recomandata cu confirmare de primire. Asta ca sa nu va citeze intr-una.

Va multumesc.Asta e intrebarea pe care mi-am pus-o si eu, care e scopul.Ma gandesc ca impartirea cheltuielilor de judecata ar fi un motiv.Oricum, vom face acea intampinare.
gi-jane2, moderator
sa scrieti si aici de ce va cheama, poate va putetm ajuta cu un sfat/opinie.