avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua, Sunt SRL si am inchiriat un spatiu pe 5 ani ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua, Sunt SRL si am inchiriat un spatiu pe 5 ani de la ...

Buna ziua,
Sunt SRL si am inchiriat un spatiu pe 5 ani de la o persoana fizica. Am facut cheltuieli pentru buna functionare si contabila a trecut pe cheltuieli toate facturile. E corect sau trebuia pe investitii: gresie,faianta,var,parchet,tapet,aer conditionat,sistem audio?
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 August 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: veronica ciucanu , utilizator 19:47, 23 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E foarte corect cum le-a trecut pentru ca sunt cheltuieli pentru amenajarea spatiului destinat firmei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate ANAF-ul a spus altceva,trebuia pe modernizari impartit la anii de chirie,nu pe cheltuiala
Da, corect este cum au zis cei de la ANAF. Se inregistreaza pe cheltuieli in avans si se repartizeaza pe cheltuieli timp de 5 ani.
Multumesc,de retinut!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investitie sau cheltuieli reparatii? tincuta30 tincuta30 O societate a inchiriat pe o perioada de 10 ani un spatiu pentru a desfasura activitate de alimentatie publica - restaurant. Spatiul inchirat era cu finisajele ... (vezi toată discuția)
Autorizatie ministerul agriculturii pentru vinarie liviupopa1985 liviupopa1985 Buna ziua. Mama mea a deschis o vinarie de curand, intr-un spatiu situat in interiorul unei hale alimentare (piata amenajata). Spatiul are in jur de 10m ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu materiale pentru amenajare sediu turcalexandra turcalexandra Am achizitionat materiale pentru amenajarea sesiului gen vopsea, gresie, faianta, obiecte sanitare Cum este corect sa inregistrez in contabilitate aceste ... (vezi toată discuția)