avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factură apa rece Buna ziua.In lună decembrie 2019 a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factură apa rece Buna ziua.In lună decembrie 2019 a fost plătită ...

Factură apa rece Buna ziua.In lună decembrie 2019 a fost plătită factura de apă rece dar nu a fost repartizată.Acum domnul președinte al asociației împreună cu cenzorul. blocului într-un fel ne obligă să platim factura care a fost plătită dar nu a fost repartizată.Amindoi le-a spus doamnei contabile că dacă nu plătim factura de apă rece(decembrie 2019)care a fost plătită dar nu a fost repartizată sa nu mai inaseze bani de la oameni..Într-un fel ne obligă să platim ce am mai plătit înainte.Este legal ce fac președintele blocului împreună cu cenzorul blocului? Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 09:40, 15 Iunie 2021
Daca asociatia de proprietari a achitat c/v factura dar care nu a fost repartizata tuturor proprietarilor,pe cale de consecinta se impune de bun simt ca acestia sa suporte c/v consum individual
Daca nu a fost repartizata c/v factura,inseamna ca asociatia de proprietari a achitat suma din fondul de rulment
urmand ca acesta sa fie reintregit dupa repartizarea c/v factura si recuperarea de la toti proprietarii din condominiu



Mircea Cojocaru a scris:

Factură apa rece Buna ziua.In lună decembrie 2019 a fost plătită factura de apă rece dar nu a fost repartizată.Acum domnul președinte al asociației împreună cu cenzorul. blocului într-un fel ne obligă să platim factura care a fost plătită dar nu a fost repartizată.Amindoi le-a spus doamnei contabile că dacă nu plătim factura de apă rece(decembrie 2019)care a fost plătită dar nu a fost repartizată sa nu mai inaseze bani de la oameni..Într-un fel ne obligă să platim ce am mai plătit înainte.Este legal ce fac președintele blocului împreună cu cenzorul blocului? Va mulțumesc.

Bună ziua.Revin cu alta informatie în legătură cu factura care a fost plătită dar nu a fost repartizată.Noi locatarii am plătită factura din decembrie,dar ne-a mai pus sa plătim in ca doua ori aceeași factura în 4 rrateegale..Cu alte cuvinte am plătit de 3 ori aceeași factura.
pai pe ce baza ati platit?ori a fost repartizata pe liste ori nu? ati dat bani asa la mica intelegere?


Mircea Cojocaru a scris:



Mircea Cojocaru a scris:

Factură apa rece Buna ziua.In lună decembrie 2019 a fost plătită factura de apă rece dar nu a fost repartizată.Acum domnul președinte al asociației împreună cu cenzorul. blocului într-un fel ne obligă să platim factura care a fost plătită dar nu a fost repartizată.Amindoi le-a spus doamnei contabile că dacă nu plătim factura de apă rece(decembrie 2019)care a fost plătită dar nu a fost repartizată sa nu mai inaseze bani de la oameni..Într-un fel ne obligă să platim ce am mai plătit înainte.Este legal ce fac președintele blocului împreună cu cenzorul blocului? Va mulțumesc.

Bună ziua.Revin cu alta informatie în legătură cu factura care a fost plătită dar nu a fost repartizată.Noi locatarii am plătită factura din decembrie,dar ne-a mai pus sa plătim in ca doua ori aceeași factura în 4 rrateegale..Cu alte cuvinte am plătit de 3 ori aceeași factura.

Președintele blocului a spus că factura nu a fost repartizată,dar locatarii au plătit factura.Nici noi nu mai înțelegem.Intr-un fel ne-a obligat să mai plătim de inca doua ori aceeași factura.
In luna aceea, ati avut in lista de intretinere consum de apa? Daca da, inseamna ca a fost repartizata, daca nu, trebuie sa o repartizeze.
Ca factura a fost achitata, este altceva. Achitata dar nu recuperata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intretinere prea mare pe luna decembrie liliana81 liliana81 Buna ziua. As dori pentru inceput sa va spun ca stau intr-o garsoniera la etajul 10 si suntem un numar de 3persoane la intretinere: 2adulti si un copil. ... (vezi toată discuția)
Asociatie de locatari mariapopescu20 mariapopescu20 Asociatia a dat in judecata vechiul comitet pentru neafisarea diferentelor de apa dintre factura furnizorului si consumul din bloc. La vechiul comitet au fost ... (vezi toată discuția)
Refacturare consum apa de catre asociatiile de locatari Safciuc Safciuc Buna ziua, Am o nelamurire in ceea ce priveste administratorul asociatiei de locatari care administreaza scara blocului unde locuiesc, si anume: Factura emisa ... (vezi toată discuția)