Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Site web unde v-om colabora cu persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Site web unde v-om colabora cu persoane fizice

Buna ziua
Urmeaza sa lansam un site web unde v-om colabora cu persoane fizice care realizeaza diferite proiecte si pe care trebuie sa le platim, dar cum facem asta daca noi suntem srl iar ei persoane fizice ( nu au pfa, firme, etc)
Ce anume trebuie declarat la stat, ce declaratii trebuie depuse, cand se depun(lunar, annual, etc) este complicat? Merita lucrat cu persoane fizice, estimam colaborarea cu minim 100 de persoane in decursul unui an.
Multumesc
george-neagu, moderator
Cea mai simpla este colaborarea cu PFA pentru ca acestea emit factura si impozitarea nu va mai priveste. Altfel, se considera munca dependenta si se impoziteaza ca salariile.