avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate face dosar penal unei persoane care și-a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate face dosar penal unei persoane care și-a luat apărarea ...

Se poate face dosar penal unei persoane care și-a luat apărarea prin intermediul injuriilor daca acesta la rândul său a pățit acest lucru
oare ce oti vrea sa spuneti ?
Cineva m-a înjurat, iar eu l-am înjurat inapoi și mi-a spus ca îmi face dosar penal pentru că l-am injurat

gi-jane2 a scris:

oare ce oti vrea sa spuneti ?

face un drac.. el va poate face plangere, dosar.. nu va face el. Plangere depune degeaba.
Mulțumesc de răspunsurile rapide

gi-jane2 a scris:

face un drac.. el va poate face plangere, dosar.. nu va face el. Plangere depune degeaba.

Nu este vorba de savarsirea vreunei infractiuni, poate sa fie vorba de o contraventie pe Legea 61/1991 daca o faceti in public.
Ultima modificare: Duminică, 9 August 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Injurii la locul de munca yanachis yanachis Va rog sa-mi spuneti daca, unei persoane i se aduc injurii la locul de munca, cu martori, aceasta poate depune plangere penala? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Insusire de bunuri necuvenite mihai zamfira mihai zamfira Buna seara, Numele meu este Mihai Zamfira. Acum 1 an de zile sm cumparat un mac de la apple si l-am trimis in tara unui prieten in vederea deschiderii unei ... (vezi toată discuția)
Calomnie, umilire, situatie penibila, terfelire verbala PetrescuAnca PetrescuAnca Buna ziua! Voi descrie aici situatia mea, desi nu este una fericita. Va parea cuiva din exterior ori groaznica, ori hilara, desi va asigur ca nu e nimic ... (vezi toată discuția)