Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Fotografiata fara acord (consimtamant)
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Fotografiata fara acord (consimtamant)

Am fost fotografiată într-un mijloc de transport în comun de un individ, de aproape, acesta folosindu-se de telefonul său mobil.
Nu mi se pare normal și nu vreau ca imaginea mea să fie preluată de diverși pentru „uzul” lor pesonal, chiar dacă nu o publică pe nicăieri.
Bănuiesc că este clar că nu merge rugat să o șteargă.

Există vreo lege de care mă pot folosi în acest caz? Mulțumesc.
RoSo, utilizator
Da. Si daca exista o lege care interzice fotografierea chipului persoanelor in public, chiar daca acele fotografii nu vor fi publicate nicaieri.
ei bine, nu. insa, in masura in care se foloseste de aceste inregistrari intr-un mod in care va lezeaza, va puteti apara in justitia civila dupa ce il veti fi identificat
Buna ziua,

Fotografiile curpind date biometrice, asadar, ele nu pot fi utilizate fara acordul dvs.

Chiar daca respectiva fotografie a fost realizata in public, conceperea ei s-a facut cu nerespectarea normelor GDPR.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Normele GDPR nu sunt aplicabile decat profesionistilor. Gresesc?
Nu calitatea de persoană fizică sau juridică dictează posibilitatea de a primi amenzi, ci scopul prelucrării acestor date (domestic vs. profesional), sau mai bine zis, modul în care respectăm principiile și obligațiile introduse de Regulamentul 679/2016.