avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Depozit bancar cu titular decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Depozit bancar cu titular decedat

Buna ziua! Mama a deschis un cont bancar in care si.a depozitat o parte din economii. Pe mine m.a trecut ca imputernicit. Intre timp mama a decedat. Pot sa gestionez eu contul, pot extrage sau depune in continuare ? Daca vreau sa il lichidez , pot face acest lucru ca imputernicit? Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 August 2020
Roxana Craciun, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:53, 16 August 2020
Trebuie sa faceti succesiunea si numai impreuna cu toti mostenitorii veti avea acces la depozite.
Mandatul a încetat la decesul mamei.
Trebuie să dezbateti succesiunea și să includeti și sumele pe care le avea mama.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum recuperez banii dintr un depozit cec bank Steluta diaconu Steluta diaconu Unde trebuie sa ma adresez dupa ce am aflat ca au disparut banii dintr un depozit cec bank la care eram imputernicit, titular fiind mama mea care a decedat. ... (vezi toată discuția)
Succesiune partiala pt banii din cont bancar? iasminabran iasminabran Buna ziua, vin si eu cu un caz: -mama a decedat de 1 luna si are deschis la banca -Raiffeisen Bank, un cont pt virare salar (lucrase pana in martie) si ... (vezi toată discuția)
Cont bancar persoana decedata mihai3434 mihai3434 Buna ziua Recent a decedat tatal meu si vrem sa facem succesiunea. Fratele meu stia de existenta unui cont bancar. Am inteles ca notarul poate trimite cereri ... (vezi toată discuția)